Mami, vjehrra apo shoqet?

Data e dasmės ėshtė vendosur. Ke filluar tė bėsh rezervimet e para nė lidhje me shėrbimet e nevojshme pėr ditėn e madhe, por ndjesinė qė po martohesh vėrtet e ke vetėm kur vjen tė provosh fustanin e nusėrisė. Qė kur lė takimin, je e ekzaltuar. Po kė do tė marėsh me vete, nė sallonin e fustaneve tė nusėrisė?

Kujt i beson vėrtet? Kush tė njeh aq mirė, sa ta kuptojė me pak fjalė se ēfarė ti do? Kush do paguajė pėr fustanin?

Nėse e ke pėrgjigjen e kėtyre tre pyetjeve, gjysmėn e punės e ke tė bėrė. Duhet thėnė se personat qė do tė tė shoqėrojnė duhet jenė tė njė rėndėsie tė veēantė.

Ndėr vite kam hasur me katėr raste klasike tė “shoqėueseve tė nuses’’, tė pranishme nė zgjedhjen e fustanit.

Nusja qė na viziton me shoqetKur nusja shoqėrohet me shoqet, salla e provės bėhet e zhurmshme. Katalogėt shihen me njė frymė, sepse gocat janė pėrdoruese tė rregullta tė rrjeteve sociale dhe secila prej tyre ka parė fustanin e preferuar pėr shoqen e saj. Unė jam e kėnaqur, se pėrveēse mendoj se do ta kem tė thjeshtė tė rekomandoj tendencat mė tė reja tė modės sė fundit nė veshjet e nusėrisė, do tė kem mundėsinė kėshtu dhe tė rekrutoj nuse tė ardhshme (nėse ndonjėra nga shoqet ėshtė ende beqare, e kam fjalėn).

Nė rastet kur shoqet janė jo mė shumė se dy, puna ėshtė e thjeshtė, vėshtirėsia qėndron nėse janė mė tepėr se dy, sepse prej natyre ne femrat kur jemi dy kemi katėr mendje, mendoni vėshtirėsinė kur jemi katėr, si do t’i pėrballoja tetė mendje?! Pra shkalla e vėshtirėsisė rritet, sidomos kur nusja nuk di ēfarė do dhe ėshtė e ndikueshme. Mė poshtė po ju rendis llojet e shoqeve qė shoqėrojnė zakonisht nusen:

– Shoqja qė ėshtė martuar vitin e kaluar dhe di gjithēka (nė materialin, linjėn e fustanit, organizimin e festės). Me siguri puna e saj e ardhshme do tė jetė wedding planer .

– Shoqja qė nuk i pėlqen dasmat dhe qė deklaron qė martesa nuk bėn pėr tė. Pyetja ime nė kėtė rast ėshtė ’’po kjo ē’bėn kėtu?’’.

– Shoqja me zemėr tė butė, e cila ēfarėdo qė ti tė veshesh ajo tė thotė qė dukesh yll dhe emocionohet nė ēdo tė dalje tėnden para pasqyrės.

-Shoqja ziliqare, qė komenton gjithmonė negativisht ose nuk komenton fare fustanet gjatė proves.

– Shoqja e vėrtetė, qė nė fund kėshillon me dashuri dhe vėrtetėsi, sepse ajo qė do ėshtė vetėm tė tė shohė rrėzėllitėse nė ditėn e dasmės.

Nisur nga ē‘ka kam renditur mė sipėr, zgjidhni t’ju shoqėrojnė shoqe TĖ VĖRTETA.

Nusja qė na viziton me mamin dhe motrėnKy ėshtė rasti qė unė preferoj. Mamaja qė emocionohet, motrės qė i shkėlqejnė sytė, nusja qė pėrpiqet t’i fshehė emocionet dhe qesh shumė… e dukshme qė qesh pėr tė fshehur tensionin qė i krijiohet nga lotėt e mamit. Por kjo ndodh vetėm nė fustanin e parė. Mė pas kemi tė bėjmė me mamanė, qė e ka tė vėshtirė tė pajtohet me frymėn e re nė veshjen e nusėrisė, por kėtu na vjen nė ndihmė motra, e cila di si ta bindė. Dhe nė fund tė gjithė dorėzohen pėrpara sė bukurės. Kur fustani qė nusja mban veshur ėshtė i duhuri , ka njė magji nė ajėr, qė askush nuk mund ta kontestojė, qoftė kjo edhe nėna, qė ėshtė njeriu mė i dashur pėr nusen.

Nusja qė na viziton me vjehrrėn

Rastet kur nusja e ardhshme na viziton me vjehrrėn, nuk janė tė pakta. Ka krahina tė Shqipėrisė, ku ėshtė zakon qė vjehrra paguan pėr fustanin e nusėrisė dhe ėshtė legjitime qė ajo do tė jetė e pranishme nė kėtė zgjedhje. Nė kėtė rast nusja nuk ka alternativė.

Por ka edhe raste kur ėshtė nusja vetė qė ia bėn ftesėn vjehrrės, pėr tė zgjedhur fustanin bashkė me tė. Ama, ėshtė e dukshme kur nusja ka ardhur me vjehrren dhe kunatėn pėr t’i bėrė qejfin, sepse janė njerėzit e burrit ata qė paguajnė. Ashtu si ka mjaft raste kur e ke tė pamundur t’i deshifrosh, nėse ėshtė mami apo vjehrra ajo qė e shoqėron, pasi raporti i tyre ėshtė mbrėsėlėnės. Janė tė shumta restet qė mė vijnė ndėrmend nga kėto raporte frymėzuese, ashtu si shpesh hasim dhe situata tė tensionuara pėr shkak tė marrėdhėnieve jo tė mira nuse-vjehrrė. Kur mardhėnia nuk ėshtė e mire, a ia vlen prezenca apo vetoja nė vendimin se cili do tė jetė fustani qė do te zgjidhet, vetėm dhe vetėm se jane ata qė paguajnė?! Ne tė Geraldinės nuk e kemi gjetur ende pėrgjigjen :).

Nusja qė na viziton me bashkėshortin e ardhshėmKy nuk ėshtė rast edhe aq i rrallė. Kur vajzat na vizitojnė me bashkėshortin, zakonisht ndodh pėr disa arsye:

– Kur ēifti janė shokė tė pandarė , zgjedhin ēdo gjė bashkė.

– Kur ai ka shumė shije ose profesioni i tij ėshtė i pakontestueshėm (ky ishte dhe rasti im, kur zgjodha fustanin e nusėrisė 12 vite mė parė.


– Kur ai nuk kupton asgjė nga veshjet nė pėrgjithėsi, por ėshtė aty pėr t’i bėrė qefin nuses ose pėr tė pasur nėn kontroll shpenzimet (edhe pse kjo e fundit ėshtė ndėr arsyet e rralla).

Nėse vendosni ta keni bashkėshortin e ardhshėm nė zgjedhjen e fustanit, nuk rrezikoni asnjė nga ato bestytnitė qė keni dėgjuar tė flitet. Personalisht jam rasti konkret i njė martese tė mirė, me 2 fėmijė si drita :).

E sigurt ėshtė se do humbisni efektin surprizė nė ditėn e dasmės. Nėse nuk hyn nė planet tuaja qė ta surprizoni, jeni tė mirėpritur nė ēift.


Postime te ngjashme

Nuset e arta tƫ vjeshtƫs? 8 arsye pse janƫ me fat
-

KĆ«tĆ« verĆ« nuset nuk do vendosin vello. DiƧka tjetĆ«r, mĆ« chic, po i tundonā€¦
-

I pari ƫshtƫ buxheti, pastaj vijnƫ zgjedhjet
-

×
Home Produkte Rreth MarƧelƫs