Gëzuar festat dhe… me trashëgime!


Dikur, t martoheshe gjat festave t fundvitit tingllonte udi. N ndryshim nga vitet e kaluara, ka nj trend n rritje t dasmave n periudhn festive t fundvitit (dhe ktu nuk kam parasysh shqiptart q jetojn jasht dhe prfitojn nga pushimet pr t festuar pran familjes festat dhe dasmn, nj rrug e dy pun). Kt fundvit trendi sht n rritje edhe pr nj tjetr arsye, darka e Krishtlindjeve (data 24) dhe nata e ndrrimit t viteve (data 31) prkojn me t dielat. E ku ka m bukur sesa t festosh dyfish pr dasmn tnde;-). Pra, kt fundvit kush vendosi t martohet nn festa pati rastin m t mir pr ta kthyer dasmn, vrtet n nj fest pr t gjith.

Un do t isha shum e lumtur t kisha dik q martohej kt fundvit, kshtu do m zgjidhte pikpyetjen e prvitshme do bjm kt vit pr festa???.

Me gjith atmosfern festive duhet t kemi parasysh q sidoqoft kemi t bjm me nj dasm dhe duhet t kemi kujdes q t mos e harrojm kt, duke vn festat n plan t par. Ktu kam parasysh q nga dekori e deri te zarfi q duhet t dorzojn t ftuarit.Pr sa i prket dasmave t ktij fundviti, kryefjala ka qen goldi kombinuar me lulet (kryesisht trndafila) t kuq, t dyja detaje t prdorura dhe gjat vitit, q pr t qen e sinqert, n do dasm ku jan prdorur s bashku kto dy ngjyra (goldi dhe e kuqja), m kan kujtuar festat e fundvitit edhe kur dasma ka qen n mes t korrikut. Megjithat, italiant thon tutti i gusti sono giusti.Gjithashtu, do pasur kujdes n ftesat q do tu shprndash t ftuarve. Pr tu evituar ftesa me disa flok dbore apo bredhin festiv, pasi rrezikoni ta ngatrrojn ftesn e dasms me nj kartoline urimi. Por bredhi i dekoruar sigurisht q nuk do mungoj n lokacionin ku do t zhvillohet festa, ndaj nj mnyr tejet origjinale do t ishte t shfrytzonit pemn pr t varur n t listn e t ftuarve, pr do sfer nj emr dhe numrin e tavolins n t.


Ndalemi tek veshja e nusris. Pr t gjitha vajzat q adhurojn fustanet e nusris q propozohen n ngjyr t kuqe, ku ka rast m t mir se ky pr ta veshur at, por kujdes! Nse nusja zgjedh fustanin e nusris ta ket t kuq, do ti duhet patjetr t prcaktoj kodin e veshjes n ftes, pra t ftuarit duhet t zgjedhin nj veshje larg t kuqes, q sht ngjyra e par q t vjen ndr mend kur t ftojn pr festat e fundvitit.


Nse fustanin e nusris n ngjyr t kuqe nuk e ke konsideruar asnjher, minimalisht buqetn e dors mund ta bsh t till. Nj zgjedhje do t ishte lulja yll Krishtlindjesh, akoma m mir pr t qen n harmoni me festn.

Nse nuk do t doje t guxoje as n buqet, mos i thuaj jo sandaleve t kuqe. Mund t ishte nj thyerje trendy me fustanin e nusris. Shpesh kemi par nuse q kan guxuar me sandalen n ngjyr t fort, pa lidhje me fustanin. Nse zgjedh sandale apo kpuc t kuqe pr Krishtlindje, do t ishte rasti ideal. Bni kujdes me pelien, q t mos jet e bardh, nse fustani do t ishte i kuq, nj nuse Santa nuk do t ishte zgjedhje e mir.


Festat e fundvitit t gjithe zgjedhim ti kalojm me familjart apo njerzit m t dashur pr ne. Esht periudha e vitit ku t gjith ndihemi m t mir dhe prcjellim kt dhe tek t tjert. Zgjedhja e t brit dasm n kt atmosfer festash sjell vetm mbarsi. Ndaj shijojeni dasmn tuaj, duke menduar se prvese po filloni nj vit t ri, po hidhni hapin e shumpritur n nj nga kapitujt m t rndsishm t jets suaj!

Festa t gzuara!


Postime te ngjashme

Po pret ftesën nga “Geraldina”? E pra, (nuk) do ta kesh!
-

Nuset e arta të vjeshtës? 8 arsye pse janë me fat
-

Rrofshin princeshat… ato të përrallave!
-

×
Home Produkte Rreth Marçelës